Wyszukaj ofertę w MLS

Ponad 2000
OFERT NA
WYŁĄCZNOŚĆ!
zgłoś swoją ofertę

Bądź na bieżąco

Pokaż kursy walut


Oceń naszą stronę

 

Sopot Dolny

     Przyjęta misja: 

Sopot, to bezpieczne miasto uzdrowiskowe o wysokim standardzie usług turystycznych, rekreacyjnych, kulturalnych i kongresowych


najbardziej widoczna jest w centrum oraz dolnej części kurortu. 
    
    System kamer monitorujących ulice oraz plaże znacznie podniósł poziom bezpieczeństwa. 
Ułatwił utrzymanie porządku, zwiększył szybkość interwencji przez co zmniejszyła się liczba wypadków. Obraz z kamer na plażach trafia do wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt centrum koordynacji w siedzibie sopockich ratowników WOPR. Ta z kolei jest jednym z ogniw zintegrowanego systemu ratownictwa - informatycznej sieci, która łączy wszystkie służby w kurorcie. Ojcem chrzestnym tego pomysłu jest Marcin Burda - pełnomocnik prezydenta Sopotu ds. zintegrowanych systemów (odpowiedzialny również m. in. za informatyzację Urzędu Miasta oraz dostęp do taniego internetu dla wszystkich mieszkańców Sopotu). 
     E-Sopot, czyli projekt światłowodów wokół miasta łączący wszystkie instytucje publiczne w mieście (szkoły, urzędy, biblioteki itd.), zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu, podpisu elektronicznego oraz tzw. folderu obywatelskiego. Każdy, kto go będzie miał, nie będzie musiał już nigdy wypełniać żadnych formularzy w urzędach publicznych. Przez internet można już od 2003 roku załatwić w Sopocie rejestrację samochodu czy dowód osobisty, stając się tym samym członkiem sopockiego społeczeństwa ery internetu. 
     Charakterystyczny symbol Sopotu to molo, monumentalno-modernistyczny Grand Hotel oraz ulica Bohaterów Monte Cassino - główny i cieszący się wielką popularnością deptak (długość 635 metrów) zamknięty dla ruchu samochodowego, którym dochodzimy do najdłuższego w Europie drewnianego molo (511,5 metra). Będąc na nim czujemy, że jesteśmy na morzu i lądzie jednocześnie. 
     Agnieszka Osiecka przyrównała molo do "pachnącego młodym drewnem, żywicą i solą (...) wyciosanego okrętu Jana z Kolna, dopiero co rzuconego na wodę i gotowego do podróży". 
     Po obu stronach Monciaka są liczne sklepy, kawiarnie, bary, restauracje z ogródkami, kościół, biura podróży, banki, kina, galerie, teatr, mieszczące się w urokliwych eklektycznych i neogotyckich kamieniczkach. Ma on jednak swoje znaczenie nie tylko dla turystów. Jest ulubionym miejscem spotkań i spacerów mieszkańców miasta. Poza tym jest to modna ulica, gdzie należy bywać. Tutaj można usłyszeć najnowsze plotki, zobaczyć wędrowne teatry, prace portrecistów, tutaj panie mogą pokazać nową kreację. 
      Prosto z Paryża przywędrowały też do Sopotu zimowe ogródki z gorącymi parasolami, którym niestraszna nawet śnieżyca. Pierwszy taki ogródek w Trojmieście, z którego można korzystać nawet zimą, otworzył sopocki Spatif. Jego szef Arkadiusz Hronowski rozdaje gościom ciepło niczym pani Dzidzia słynne pierożki artystom przed trzydziestu laty. (SPATIF - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru i Filmu - najstarszy sopocki klub, www.spatif.sopot.pl). Teraz można cały rok lustrować sopocki Monciak i podpisywać listę obecności na świeżym powietrzu. 
     Każdego roku w połowie czerwca odbywa się wielka feta na cześć Monciaka. Pełen wybór atrakcji rozpoczyna wielka parada z placu przed kościołem garnizonowym pw. św. Jerzego (najsłynniejsza świątynia w kurorcie), a kończy w centralnym miejscu Dolnego Sopotu przy zespole budynków Zakładu Wodoleczniczego na Placu Zdrojowym. 
     Od kilku lat kolejnym magnesem Sopotu stał się międzynarodowy turniej tenisowy Idea Prokom Open, rozgrywany na pobliskich kortach Sopockiego Klubu Tenisowego. Tyczka na molo to najstarsze w Europie pozastadionowe zawody w tej konkurencji. Imprezę zainicjował latem 1984 roku trener kadry narodowej tyczkarzy Edward Szymczak. 
     Niedaleko Monciaka znajduje się wzniesiony pod koniec XVIII wieku Dworek Sierakowskich - klasycystyczny dworek letniskowy z dwoma alkierzowymi skrzydłami, przykryty czterospadowym 
ceramicznym dachem - siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, pełniący rolę ośrodka życia kulturalnego. 
     Na sopockim Monciaku powstają wciąż nowe inwestycje - 48 luksusowych apartamentów z miejscami garażowymi znalazło swoje miejsce w kompleksie mieszkalno-usługowym Trzy Gracje tj. Eufrozyna (Radość), Agalia (Promienna) i Talia (Kwitnąca). Rzeźby trzech córek Zeusa można podziwiać na dziedzińcu kompleksu, w którym parter zajmują urocze galerie, kawiarnie z pijalnią czekolady i puby. 
     Vis a vis znajduje się Krzywy Dom i jego pasaże z architekturą w stylu Gaudiego i Hundertwassera, który jednych zachwyca a innych szokuje. 
     Starsza zabudowa tej części Sopotu pozostaje w bardzo różnym stanie. W dużej części zależy on od zasobności wspólnot mieszkaniowych oraz dofinansowania remontów przez gminę w ramach rewitalizacji miasta i efektywnego gospodarowania zasobami mieszkaniowymi. Wiele kamienic zostało wyremontowanych w ramach akcji 100 elewacji na 100-lecie Sopotu jako początek tworzenia miasta ładu przestrzennego, zadbanych domów i sprawnej infrastruktury technicznej. Może dlatego mieszkania w tej części Sopotu nawet na wtórnym rynku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a ich ceny nie ustępują tym z pierwotnego rynku. 
       Wadą życia w Sopocie stają się zbyt duże kontrasty między mieszkańcami, co potwierdza badanie wykonane przez Pracownię Badań Społecznych na zlecenie Zarządu Miasta. Sopot kojarzy nam się z głośnym kurortem, tymczasem znaczną część miasta zajmują obszary leśne (ponad 60 proc.). Tereny zielone zostały dobrze zagospodarowane pod kątem turystyki i wypoczynku. Pieszo lub na rowerze możemy pokonać np.: trasę (długości 12 km), która prowadzi od dworca kolejowego w Sopocie przez rezerwat Zajęcze Wzgórze, Operę Leśną, Łysą Górę, Wielką Gwiazdę, Bernadowo, Dolinę Swelini, Brodwino, cmentarz żydowski, grodzisko i na powrót - dworzec główny. Szczególnie jest to widoczne w górnym tarasie miasta.