Wyszukaj ofertę w MLS

Ponad 2000
OFERT NA
WYŁĄCZNOŚĆ!
zgłoś swoją ofertę

Bądź na bieżąco

Pokaż kursy walut


Oceń naszą stronę

 

Sopot Górny

     Jest spokojniejszy, w dużej części willowy, osłonięty zalesionymi wzgórzami morenowymi, na granicy których wyrosła niewielka osada jednoklatkowych wieżowców z wielkiej płyty. 
     U podnóża Łysej Góry zabudowała dolinę Siedlisko spółdzielnia im. Mickiewicza, tzw. dolina pisarzy - wszystkie ulice na osiedlu noszą nazwiska słynnych pisarzy i poetów. Prężnie działa szkoła podstawowa i gimnazjum. Na północ w stronę Gdyni, powyżej Uniwersytetu Gdańskiego powtarza się widok dziesięciopiętrowych bloków z betonu, które tym razem w dużym stopniu kaleczą niepowtarzalny urok Przylesia. 
     Tereny przy blokach są zagospodarowane, wszędzie rosną drzewa, kwitną kwiaty. Mieszkańcy (52 proc. emerytów) mają gdzie usiąść, porozmawiać. Specjalnością osiedla są doskonałe miejsca na rodzinne spacery. 
     Oba osiedla są bardzo atrakcyjnym miejscem również dla trójmiejskich studentów - piękna okolica, łatwy dojazd i stosunkowo niskie ceny wynajmu lokali. Miesięczny koszt wynajmu mieszkania dla kilku osób kształtuje się podobnie jak w akademiku (plus opłaty bieżące). 
     Niepowtarzalny charakter nadają miastu piękne secesyjne kamieniczki jedno- i kilkurodzinne, w różnym stanie technicznym. Aby przywrócić im dawną świetność, wspólnoty mieszkańców oddają czasami do zagospodarowania chętnym część strychu, w zamian za nakłady na remont budynku. Właściciele podejmują wspólne działania na posesjach. Porządkują własne otoczenia, dbają o ogrody a różnorodność nasadzeń gatunków, harmonijnie wkomponowuje się w otoczenie. 
     W tej dzielnicy są najładniejsze domy w Sopocie. Chętnych do sprzedaży mieszkań i domów jest jak na lekarstwo, dlatego rudno tu znaleźć mieszkanie w okazyjnej cenie. a siedmiocyfrowe ceny domów nie zniechęcają nabywców. 
     Górna część Sopotu łączy w sobie wszystkie atuty mieszkania w aglomeracji. Oferta handlowa i kulturalna jest tu nieco słabsza, ale dla osób ceniących spokój i ciszę będzie to dodatkowa zaleta.    
     Kolejnym plusem dzielnicy jest Łysa Góra. Roztacza się z niej widok na morze, Gdańsk wraz z portami i część Żuław Wiślanych. Świetnie nadaje się do uprawiania sportów zimowych, jest doskonałym miejscem na spacery i przejażdżki rowerowe. 
     Dogodność poruszania się tym środkiem lokomocji w Sopocie widać chociażby na przykładzie wyznaczonej trasy dla rowerzystów (pomalowanym na czerwono pasem) wzdłuż ulicy Armii Krajowej - uwaga kierowco! Nie pomyl go z miejscem przeznaczonym do parkowania. 
     Urzekająca sceneria dzielnicy, oparta o walory mikroklimatu, architektury oraz naturalnego krajobrazu sprawia, iż przyciąga jak magnes nie tylko mieszkańców Trójmiasta. 
     Jednak największą wizytówką dzielnicy jest Opera Leśna - amfiteatr zbudowany na wolnym powietrzu w 1909 roku, pokryty dachem w 1964 roku (rozciągniętym na słupach o pow. 0,4 ha). W opinii fachowców uchodzi za jeden z najpiękniejszych i najznakomitszych pod względem akustyki obiektów w Europie - może pomieścić 4,4 tys. widzów. 
     Również Stadion Leśny, położony na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jest jednym z najpiękniejszych stadionów lekkoatletycznych w Europie z trybunami na 5 tys. osób. 
     Deweloperzy w Górnym Sopocie są mało widoczni, jednak udało im się zrealizowali kilka nietypowych projektów, ponieważ mieszkanie tutaj jest również trendy.