Wyszukaj ofertę w MLS

Ponad 2000
OFERT NA
WYŁĄCZNOŚĆ!
zgłoś swoją ofertę

Bądź na bieżąco

Pokaż kursy walut


Oceń naszą stronę

 

Zaspa, Przymorze, Żabianka

To ogromne sąsiadujące ze sobą osiedla z betonu i zarazem spuścizna okresu wielkiej płyty. Ogromnym plusem tych dzielnic są walory komunikacyjne (tramwaje, autobusy, kolejka SKM), centra handlowo-usługowe oraz wystawiennicze (targi międzynarodowe), wystawy, obiekty kulturalne (kina, galerie), naukowe (szkoły, uczelnie), zdrowotne (szpital, przychodnie lekarskie) i obiekty sportowe służące rekreacji. Ważne jest także ich położenie  swoją granicą sięgają morza i umiejscowionych tam terenów rekreacyjnych. Krzewieniu kultury fizycznej od lat pomaga ognisko TKKF Rozstaje. Zaspa powstała w latach 70-tych i ciągle jest modna. Przyciąga dobrą infrastrukturą, walorami komunikacyjnymi i umiarkowanymi cenami. Ogromne wieloklatkowe domy z betonu ożywiły się dzięki kilkupiętrowym malowidłom roślinnym na elewacjach. Dzielnica nie jest już jedynie szarym smutnym blokowiskiem. Dodatkowym atutem miejsca jest wybudowane na przełomie wieku przy granicy z Brzeźnem molo. Prowadzą do niego malownicze alejki i ścieżki oraz trasy rowerowe. Zaspa odzyskuje swoją świetność. Duży potencjał zauważyli deweloperzy wypierając inwestycje komercyjne mieszkaniowymi. Na jednej z wolnych działek w bezpośredniej bliskości nadmorskiej promenady powstało osiedle w niskiej zabudowie. Pomimo faktu, że mieszkania w wieżowcach nie należą do najtańszych, na pierwotnym rynku ceny są wyższe nawet o tysiąc złotych za m2. 

Przymorze jest starsze od Zaspy. Wizytówką tej dzielnicy są tzw. falowce  ogromne dziesięciopiętrowe bloki połączone w długie ciągi na kształt kolorowej fali, rozciąga się z nich widok na zatokę  od Westerplatte po sam Półwysep Helski (widoczny przy dobrej pogodzie). Towarzysząca falowcom infrastruktura handlowo-usługowa zapewnia mieszkańcom samowystarczalność. Miasto uatrakcyjnia Przymorze działaniami inwestycyjnymi w pasie nadmorskim. Powstały wielokilometrowe ścieżki rowerowe, alejki spacerowe i tzw. tereny zielone. Nowe tereny rekreacyjne zachęcają do kupna mieszkania w tej dzielnicy, wpływając bardzo pozytywnie na jej wizerunek. Stoją tu także najwyższe budynki - jednoklatkowe wieżowce sięgające 18-tego piętra. Ceny mieszkań są bardzo zróżnicowane i stanowczo rosną na Małym Przymorzu, które graniczy z Oliwą. Małe Przymorze zwane również Nową Oliwą  to zakamarki środka Trójmiasta, w których do dziś można odnaleźć znaki dawnych czasów. Przed wiekami teren ten należał bardzo długo do cystersów z Klasztoru Oliwskiego. Po pierwszym rozbiorze Polski te okolice przypadły Prusom. Grunty zaczęto sprzedawać i wydzierżawiać. Na ulicach dzisiaj noszących nazwy B. Krzywoustego czy Poznańskiej  dziś środek Trójmiasta (tj. środek ciężkości trzech miast wyznaczony w 2002 roku przez specjalistów z departamentu geodezji i gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku) w czasach Wolnego Miasta Gdańska i III Rzeszy zbudowano domy dla robotników stoczni. Część bliźniaczo do siebie podobnych domów stoi do dzisiaj. Po wojnie zagospodarowywano opuszczone po Niemcach domy  jeden budynek zasiedlano nawet kilkoma rodzinami. Obecnie dominuje tu niska często jednorodzinna przedwojenna zabudowa z dużą ilością zieleni, brukowanych ulic i stawków dla miłośników wędkarstwa (jak też łyżwiarstwa). Architektura i stan techniczny budynków są bardzo różne. Niektóre szare odrapane, spod warstwy tynku prześwitują czerwone cegły. Inne, choć ponad półwieczne, odrestaurowane pachną nowością. W latach 70-tych obok nich wyrosły betonowe kadłuby wieżowców. Dopiero w naszym stuleciu doczekaliśmy się renesansu budowniczych.

Żabianka to kolejna sypialnia i dużo mniejsze od poprzednich blokowisko powstałe na północ od Przymorza łączące w naturalny sposób Gdańsk z Sopotem. Ma swój własny deptak z dobrze rozwiniętą infrastrukturą handlowo-usługową (manhattanem). Osiedle kojarzy się również z dużą ilością terenów zielonych, placów zabaw i ścieżek rowerowych prowadzących do samego morza. Ofertę rekreacyjno-sportową uzupełniają: boiska głównie szkolne, podobnie jak pływalnia, całoroczne korty tenisowe oraz stadnina koni. Żabianka pomimo młodego wieku doczekała się już kilku znanych nazwisk m. in. w muzyce, polityce, stąd pochodzi również wiele talentów sportowych (kluby sportowe np.: Champion, AFKS Rejent, opisywany w Dzienniku Bałtyckim, Gazecie Wyborczej, Gazecie Żabianki jako mistrzowie futbolu, a niedługo to samo czeka adeptów powstałej na osiedlu Wyższej Szkoły Zarządzania (marketing, finanse, bankowość). Pomimo budynków z wielkiej płyty, mieszkania w tej dzielnicy cieszą się dużą popularnością. Metraże i standardy są dosyć zróżnicowane, a w niskiej zabudowie trudno jest znaleźć mieszkanie dwupokojowe w cenie dwucyfrowej (jest to możliwe jedynie w szafach położonych przy ulicy Pomorskiej albo na Osiedlu Wejhera). Poza monumentalną architekturą, widoki Żabianki są bardzo dobre - doczekaliśmy się nawet najnowocześniejszej w Polsce hali widowiskowo-sportowej...