Wyszukaj ofertę w MLS

Ponad 2000
OFERT NA
WYŁĄCZNOŚĆ!
zgłoś swoją ofertę

Bądź na bieżąco

Pokaż kursy walut


Oceń naszą stronę

 

Nowy Port i Stogi

Dzielnice przemysłowe, nierozerwalnie związane z morzem, położone we wschodniej części miasta (20 minut od Centrum). Od strony lądu kończą tu bieg główne ciągi komunikacyjne tzw. stacje docelowe: podmiejskiej kolejki SKM, tramwajów i autobusów. Z drugiej strony kontrolę przejmuje Urząd Celny.

Mieszkańcy nie zgadzają się z nieciekawą sławą swoich osiedli, które uważane są za dzielnice niebezpieczne i zapuszczone. Nowy Port ze swoją zabudową pochodzącą w znacznej większości z XIX i XX wieku ma też swoje perełki. Tradycja zespołu zabudowy dawnej Karczmy Balastowej (na wzór podmiejskich dworów patrycjatu gdańskiego) sięga nawet XVI wieku. Pozytywnie rozpoznawalny element to Twierdza Wisłoujście  unikatowy portowy zespół obronny z I połowy XVII wieku. Wraz z zabytkową latarnią morską, kupioną na potrzeby muzeum przez Stefana Michalaka, Kanadyjczyka polskiego pochodzenia, zaczyna być realizowany program odnowy życia nadmorskich dzielnic, czyli rewitalizacji. Takie procesy miały miejsce również w Berlinie, gdzie uboga dzielnica Kreuzberg przekształciła się w mekkę artystów.

Dominują tu starsze, często mocno zniszczone kamienice oraz 10-piętrowe wieżowce. Na Przeróbce i Stogach występują dodatkowe zanieczyszczenia spowodowane indywidualnym ogrzewaniem. Nie jest to jednak tak toksyczne jak hałdy fosforytów zalegające po sąsiedzku na Wyspie Sobieszewskiej. W dzielnicach tych są też nowsze efektowne budynki oraz duża ilość niewielkich sklepów, w których ekspedienci najczęściej znają gusta swoich klientów. Obie dzielnice korzystają na bliskości morza. Na Stogach (dawne Sianki) znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w Trójmieście. Alternatywą najpopularniejszego kąpieliska jest marina gdańskich żeglarzy zlokalizowana w sąsiednich Górkach Zachodnich. Wyspa Stogi posiada wyjątkowe warunki lokalizacyjne, zwłaszcza dla zorganizowania międzynarodowego centrum logistyczno-dystrybucyjnego. Tereny po byłych polach irygacyjnych, zdewastowanych na skutek niekontrolowanego wydobycia bursztynu, położonych w rejonie Portu Północnego, posiadają połączenie z krajową siecią dróg i kolei, portem lotniczym, systemem rurociągowym, a most wantowy stanowi początek autostrady krajowej A-1. Jest to zalążek współpracy bałtyckiej i gwarancja międzynarodowego znaczenia portu i miasta, a dla gdańszczan  nowe miejsca pracy.